Sports Facilities
Sports Facilities
K L encourages students to explore their latent talents by providing World Class Sports and Games facilities. The institute is equipped with the following:
S.No | Indoor Facilities | No. of Courts/Boards | S.No | Outdoor Facilities | No. of Courts/Fields | Plus Points |
---|---|---|---|---|---|---|
State-of-the-Art Indoor Stadium of 30000 Sq. Ft | ||||||
1 | Badminton (Synthetic) | 4 | 1 | Athletics (Track & Field) | 1 |
|
2 | Carroms | 12 | 2 | Archery | 1 | |
3 | Chess | 20 | 3 | Basket Ball | 2 | |
4 | Gymnasium | 2 | 4 | Cricket/ Foot ball/ Hockey | 1 | |
5 | Table Tennis | 8 | 5 | Cricket Practice nets | 3 | |
6 | Power Lifting | --- | 6 | Hand Ball | 1 | |
7 | Taekwondo | --- | 7 | Kabaddi | 2 | |
8 | Wushu | --- | 8 | Kho - Kho | 1 | |
9 | Weight lifting | --- | 9 | Tennikoit | 2 | |
10 | Yoga & Meditation centre | --- | 10 | Tennis | 2 | |
11 | Throwball | 2 | ||||
12 | Volley ball | 5 |
Constitution of Sports Advisory Committee for the Academic Year-2022-2024
Faculty Members | |||||
S.NO | NAME OF THE MEMBER | DESIGNATION | DEPT | POSITION | |
1 | Dr.Ch.Hanumantha Rao | Dean (student Affairs) | CE | Chairman | |
2 | Dr.K.Hari Kishore | Associate Dean (Sports) | ECE | Convener | |
3 | Dr.K.Sujatha | In Charge-Physical Director | SPORTS | Co-Convener | |
4 | Dr.K.Madhu Murthy | Associate Professor | English | Member | |
5 | Mrs.V.Mounika | Associate Professor | CSE | Member | |
6 | Mr.A.V.S. Ram Prasad | Associate Professor | ME | Member | |
7 | Mrs.K.Sireesha | Associate Professor | BES-II | Member | |
Student Members | |||||
S.NO | NAME OF THE STUDENT | ID NUMBER | BRANCH | YEAR | POSITION |
1 | S.Sai Deepak | 2100090155 | CS&IT | II | Member |
2 | P.Sai Charan Kumar Reddy | 2000030762 | CSE | III | Member |
3 | A.Naga Jyothika | 2000010094 | BT | III | Member |
4 | K.Akhila | 2000030489 | CSE | III | Member |
5 | K.Hemanth | 2100620201 | B.Sc.(Hons.)Agriculture | II | Member |
6 | J.Vindhya Chowdary | 2100100075 | IOT | II | Member |
7 | A.Yesehwini | 2200031255 | CSE | I | Member |
8 | S.Srikanth Reddy | MBA | I | Member |
Awards & Prizes:
Winning the prizes and awards has been a regular practice at K L Deemed to be University. All the major games and sports are supervised by well trained and qualified coaches because of which, our students have been winning prizes at Zonal, State, National and Inter s apart from Inter-University level.
Recent Achievements 2022-23
INTERNATIONAL LEVEL | ||||||||
S.NO | NAME OF THE STUDENT | ID NO | BRANCH | YEAR | EVENT | LEVEL | PLACE | DATE & VENUE |
1 | D.Bala Chandra Prasad | 194240001 | MA English | II | Chess | International | III | 20th Sautron International Open A chess Tournament Organized by Sautron Chess Club held at Sautron,France. From 03-07-2022 to 10-07-2022. |
2 | D.Bala Chandra Prasad | 194240001 | MA English | II | Chess | International | IV | Paris IDF Masters 2022 Organized by IDF Chess League held at Paris,France.From 12-07-2022 to 17-07-2022 |
3 | G Hari Surya Bharadwaj | 2000090050 | CSE | III | Chess | International | II | 55th Beil International Chess Festival Organized by Biel chess held at Biel,Switzerland From 13-07-2022 to 22-07-20222. |
4 | D.Bala Chandra Prasad | 194240001 | MA English | II | Chess | International | II | 36th Avoine International Open Chess Tournment Organised by Avoine Chess Club held at Avoine, France from 23-7-2022 to 31-7-2022 |
5 | Bommini Mounika Akshaya | 2000030131 | CSE | III | Chess | International | IX | Master-1 Festival Internazionale Bella Italia Held at Lignano,Italy. From 17-08-2022 to 23-08-2022. |
6 | SK. Sadiya Almas | 2000590047 | BA-IAS | III | Power Lifting 57-Kg Catogiry Squat | International | II | World Subjunior And Junior Power Lifting Championship Held at Istanbul,Turkey.From 26-08-2022 to 01-09-2022. |
7 | SK. Sadiya Almas | 2000590047 | BA-IAS | III | Power Lifting 57-Kg Catogiry Dead Lift | International | I | |
8 | SK. Sadiya Almas | 2000590047 | BA-IAS | III | Power Lifting 57-Kg Catogiry Ovarall | International | III | |
9 | D.Bala Chandra Prasad | 194240001 | MA English | II | Chess | International | IV | Vizag International Open FIDE Rapid Rating Chess Tournament organised by All Vishaka Chess Association held at Vizag from 17-09-2022 to 18-09-2022 |
10 | D.Bala Chandra Prasad | 194240001 | MA English | II | Chess | International | II | Vizag International Open FIDE Blitz Rating Chess Tournament organised by All Vishaka Chess Association held at Vizag on 18-09-2022 |
11 | Veahith Sali | 2100520149 | BCA | II | Soft Tennis | International | III | Korea Cup International soft tennis Tounament- 2022 held at Incheon from 14-09-2022 to 21-09-2022 |
12 | SK. Sadiya Almas | 2000590047 | BA-IAS | III | Power Lifting Squat -177kg | International | I | Common Wealth Classic & Equipped sub junior, junior,open & Masters (Men & Women) Powerlifting & Bench Press Championship held at Auckland, New Zealand from 24-11-2022 to 04-12-2022. |
13 | SK. Sadiya Almas | 2000590048 | BA-IAS | III | Power Lifting Bench Press -70kg | International | I | |
14 | SK. Sadiya Almas | 2000590049 | BA-IAS | III | Power LiftingDead lift -170kg | International | I | |
15 | SK. Sadiya Almas | 2000590049 | BA-IAS | III | Power Lifting Strong Women Award | International | I | |
16 | K.Harsha vardhan | 2200031420 | CSE | I | Karate (kata) | International | I | 6th International Karate Championshiop-2023, held at Swarna Bharathi Indoor A/C Stadium,Visakhapatnam,from 03-02-2023 to 05-02-2023 |
17 | Bommini Mounika Akshaya | 2000030131 | CSE | III | Chess (Women Category) | International | I | 39e Open International de Cappelle la Grande Classement apres La ronde 9 held at Cappelle, France. From 18-02-2023 to 24-02-2023 |
18 | Bommini Mounika Akshaya | 2000030131 | CSE | III | Chess (Junior Category) | International | I | 10th international Chess open of Martinique held at Martinique,France from 3-04-2023 to 07-04-2023 |
19 | Bommini Mounika Akshaya | 2000030131 | CSE | III | Chess (Open Category) | International | VII | 10th international Chess open of Martinique held at Martinique,France from 3-04-2023 to 07-04-2023 |
20 | SK. Sadiya Almas | 2000590048 | BA-IAS | III | Power Lifting Squat-190kg | International | I | Asian Equipped Powerlifting Championship held at Alappuzha,Kerala, India From 01-05-2023 to 6-05-2023. |
21 | SK. Sadiya Almas | 2000590048 | BA-IAS | III | Power Lifting DeadLift 160 kg | International | I | |
22 | SK. Sadiya Almas | 2000590048 | BA-IAS | III | Power Lifting Bench Press 77.5.kg | International | III | |
23 | SK. Sadiya Almas | 2000590048 | BA-IAS | III | Power Lifting Ovarall 427 .kg | International | I | |
NATIONAL | ||||||||
S.NO | NAME OF THE STUDENT | ID NO | BRANCH | YEAR | EVENT | LEVEL | PLACE | DATE & VENUE |
1 | SK. Sadiya Almas | 2000590047 | BA-IAS | III | Power Lifting 57-Kg Catogiry | National | II | Junior National Power Lifting Championship held at Hyderabad from 5-07-2022 to 10-07-2022 |
2 | Mounika Akshaya | 2000030131 | CSE | III | Chess | National | II | National Junior Chess Championship held at Pune,Maharastra From 12-07-2022 to 20-07-2022 |
3 | Gajjaripu Mourya | 2200032177 | CSE | I | Roller Hockey | National | I | RSFI Fedaration Cup Jodhpur 2022Roller Hockey Championship held at Rajasthan From 26-07-2022 to 29-07-2022 |
Dudi Siva Ram | 2000560149 | BBA | III | Roller Hockey | National | |||
4 | S.Mahidhar | 2000030587 | CSE | III | Badminton | National | I | Shaheed BhagatSingh Open National Championship 2022 held at Goa from 25-08-2022 to 27-08-2022 |
5 | N.Siddhartha | 2000030934 | CSE | III | Athletics 400 mts | National | I | |
6 | K.Harsha vardhan | 2200031420 | CSE | I | Karate (kata) | National | III | Kenya Ryu Indian Open Karate League 2022 held at Rajeev Gandhi Indoor Stadium,Gajuvawa,Visakhapatnam from 20-08-2022 to 21-08-2022 |
7 | K.Harsha vardhan | 2200031420 | CSE | I | Karate (kata) | National | I | National Open Karate Championship held at Sir C R Reddy College of Engineering, Vatluru,Eluru,Andhra Pradesh from 10-09-2022 to 11-09-2022 |
8 | Naga Bhuvana | 2100030364 | CSE | II | 10 MtrsAir Piistol (Juniors) | National | I | 13th South Zone Air Pistol Shooting Championship Held at Thiruvanthapuram , Kerala from 5-10-2022 TO 08-10-2022. |
9 | Naga Bhuvana | 2100030364 | CSE | II | 10 Mtrs Air Piistol (Seniors) | National | III | |
10 | Naga Bhuvana | 2100030364 | CSE | II | 10 Mtrs Air PIistol (Youth) | National | I | |
11 | N. Mukesh | 2200090189 | CSIT | I | 25 Mtrs Standard Pistol (Juniors) | National | I | 13th South Zone Air Pistol Shooting Championship Held at Thiruvanthapuram , Kerala from 5-10-2022 TO 08-10-2022. |
12 | N. Mukesh | 2200090189 | CSIT | I | 25 Mtrs Standard Pistol (Individual) | National | II | |
13 | N. Mukesh | 2200090189 | CSIT | I | 25 Mtrs Sports Pistol (Juniors) | National | I | |
14 | D.Bala Chandra Prasad | 194240001 | MA English | II | Chess | National | I | 1st All India Open Fide Rapid Rating Chess Tournament -2022 held at Amaravathi,Andhra Pradesh from 15-10-2022 to 16-10-2022 |
15 | N. Mukesh | 2200090189 | CSIT | I | 25 Mtrs Sports Pistol (Juniors) | National | III | 31st All India GV Mavalankar Shooting Championship held at Thiruvananthapuram ,Kerala, from 16-10-2022 to 22-10-2022 |
16 | N. Mukesh | 2200090189 | CSIT | I | 25 Mtrs Standard Pistol (Individual) | National | III | |
17 | N. Mukesh | 2200090189 | CSIT | I | 25 Mtrs Standard Pistol (Juniors) | National | II | |
18 | Naga Bhuvana | 2100030364 | CSE | II | 10 Mts Youth Women Individual Air Pistol | National | III | 31st All India GV Mavalankar Shooting Championship held at Thiruvananthapuram ,Kerala, from 16-10-2022 to 22-10-2022 |
19 | Naga Bhuvana | 2100030364 | CSE | II | 10 Mts Junior Women Air Pistol | National | III | |
20 | N. Mukesh | 2200090189 | CSIT | I | 25 Mts Junior Men (ISSF) | National | I | 65th National Shooting Championship-2022 held at M.P. Shooting Academy Shooting Ranges Goregoan, Bhopal,Madhya Pradesh on 22-11-2022 |
21 | N. Mukesh | 2200090189 | CSIT | I | 25 Mts Junior Men (ISSF) Civiilan | National | I | |
22 | N. Mukesh | 2200090189 | CSIT | I | 25 Mts Standard pistol senior Men (ISSF) Civiilan | National | I | 65th National Shooting Championship-2022 held at M.P. Shooting Academy Shooting Ranges Goregoan, Bhopal,Madhya Pradesh on 26-11-2022 |
23 | N. Mukesh | 2200090189 | CSIT | I | 25 Mts Standard pistol Junior Men (ISSF) Civiilan | National | I | |
24 | N. Mukesh | 2200090189 | CSIT | I | 10 Mts Air Pistol (ISSF) Civilian Senior Men | National | I | 65th National Shooting Championship-2022 held at M.P. Shooting Academy Shooting Ranges Goregoan, Bhopal,Madhya Pradesh on 02-12-2022 |
25 | N. Mukesh | 2200090189 | CSIT | I | 10 Mts Air Pistol (ISSF) Civilian Junior Men | National | I | |
26 | N. Mukesh | 2200090189 | CSIT | I | 10 Mts Air Pistol Junior (ISSF) National Championship Category | National | III | |
27 | N. Mukesh | 2200090189 | CSIT | I | 10 Mts Air Pistol Youth (ISSF) National Championship Category | National | III | |
28 | M.Uma Mahesh | 2100090080 | CSIT | II | 10 Mts Air Rifle mixed | National | III | 65th National Shooting Championship-2022 held at Trivendrum on 01-12-2022 |
29 | N. Mukesh | 2200090189 | CSIT | I | 10 Mts Air Pistol Mixed Junior | National | III | 65th National Shooting Championship-2022 held at M.P. Shooting Academy Shooting Ranges Goregoan, Bhopal,Madhya Pradesh on 04-12-2022 |
Naga Bhuvana | 2100030364 | CSE | II | |||||
30 | Ch.Dhamodhar | 2200090036 | CSIT | I | Kho-Kho | National | II | VVIT National level sports fest-2022 held at VVIT campus, Nambur, from 21-12-2022 to 22-12-2022 |
P.S.V.Avinash | 2200032393 | CSE | I | (Men) | ||||
G.Chandu | 2200090185 | CSE | I | |||||
M.Sai Kishore | 2200030453 | CSE | I | |||||
P.Akash Reddy | 2100090044 | CSIT | II | |||||
P.Charan | 2100040108 | ECE | II | |||||
Ch.Vamsi | 2100040283 | ECE | II | |||||
Sk.Alim Basheer | 2100040290 | ECE | II | |||||
B.Gopinadh | 2100079049 | ME | II | |||||
M.Deepak Reddy | 2100030977 | CSE | II | |||||
K.Venu | 2000030479 | CSE | III | |||||
R.Venkata Karthik | 2000090032 | CSIT | III | |||||
31 | P.Sharmitha | 2100040129 | ECE | II | Kho-Kho | National | I | VVIT National level sports fest-2022 held at VVIT campus, Nambur, from 21-12-2022 to 22-12-2022 |
B.Bhargavi | 2100032448 | CSE | II | (Women) | ||||
V.Aarthi Sowjanya | 2100031769 | CSE | II | |||||
P.Thanu Sri | 2100030948 | CSE | II | |||||
P.Sindhura | 2100080142 | AI & DS | II | |||||
O.Sri Lakshmi | 2100040298 | ECE | II | |||||
O.Sri Sai kavya | 2100032234 | CSE | II | |||||
M.Neelima | 2100031639 | CSE | II | |||||
K.Siva Swathi | 190040262 | ECE | IV | |||||
Y.Bhanu Sri | 190030157 | CSE | IV | |||||
A.Navya Sri | 190030096 | CSE | IV | |||||
A.Anusha | 180550001 | BBA-LLB | V | |||||
32 | Ch.Selisho | 180020083 | CE | I | Basketball | National | I | VVIT National level sports fest-2022 held at VVIT campus, Nambur, from 21-12-2022 to 22-12-2022 |
S.Sai Krishnan | 2201550006 | M.A English | I | (Men) | ||||
Vineel | 2201550005 | M.A English | I | |||||
Shrawan | 2000031742 | CSE | II | |||||
Sailesh | 2100031485 | CSE | II | |||||
Siva | 2100031608 | CSE | II | |||||
Anish | 2000031495 | CSE | III | |||||
Nayam | 2000031412 | CSE | III | |||||
Ch.Hemanth | 2000550006 | B.Com | III | |||||
Anil | 2000560114 | BBA | III | |||||
R.Sai Nikesh | 190031984 | CSE | IV | |||||
Bhuvan | 190050027 | ECM | IV | |||||
33 | A.Yeseshwini | 2200031255 | CSE | I | Basketball | National | I | VVIT National level sports fest-2022 held at VVIT campus, Nambur, from 21-12-2022 to 22-12-2022 |
Chandra Hasa | 2200040040 | ECE | I | (Women) | ||||
Jesicca | 2200010171 | BT | I | |||||
J.Harshitha | 2100032370 | CSE | II | |||||
P.Anjali | 2100030148 | CSE | II | |||||
M.Bhavya | 2100030707 | CSE | II | |||||
Salma | 2100040104 | ECE | II | |||||
Aisha | 190181057 | B.Pharamcy | II | |||||
L.Mamatha | 2100510016 | B.Arch. | II | |||||
Maha Lakshmi | 2101570001 | Phar.D | II | |||||
Devine | 2101040011 | M.Tech | II | |||||
Pavani Reddy | 2000560015 | BBA | III | |||||
34 | K. Charumathi | 2200031678 | CSE | I | Chess (Women) | National | I | VVIT National level sports fest-2022 held at VVIT campus, Nambur, from 21-12-2022 to 22-12-2022 |
35 | D.Manikanta | 190040308 | ECE | IV | Athletics | National | I | VVIT National level sports fest-2022 held at VVIT campus, Nambur, from 21-12-2022 to 22-12-2022 |
(Shot Put) | ||||||||
36 | T. Shanmukh Prasad | 2100520136 | BCA | II | Athletics (100m) | National | II | VVIT National level sports fest-2022 held at VVIT campus, Nambur, from 21-12-2022 to 22-12-2022 |
37 | Polakala Krishna | 2200020006 | CE | I | Athletics | National | III | VVIT National level sports fest-2022 held at VVIT campus, Nambur, from 21-12-2022 to 22-12-2022 |
G.Lohith Sai | 2100030650 | CSE | II | (4 X 100 Relay) | ||||
N.Vivek kumar | 2100040273 | ECE | II | |||||
T. Shanmukh Prasad | 2100520136 | BCA | II | |||||
38 | SK. Sadiya Almas | 2000590047 | BA-IAS | III | Power Lifting Squat 182.5 kg | National | II | Senior National Men & Women Equipped Power lifting Championship -2022 to be held at Bhiali, Chattisgarh, from 27-12-2022 to 31-12-2022. |
39 | SK. Sadiya Almas | 2000590048 | BA-IAS | III | Power Lifting Benchpress 77.5kg | II | ||
40 | SK. Sadiya Almas | 2000590049 | BA-IAS | III | Power Lifting Deadlift 177.5kg | II | ||
41 | SK. Sadiya Almas | 2000590050 | BA-IAS | III | Power Lifting Overall 57kg Category | III | ||
42 | G Hari Surya Bharadwaj | 2000090050 | CSE | III | Chess | National | XIII | Late Venkatesh & Sumati Shanbhag Memorial All India Rapid Rating Tournament Rolling Trophy held at Goa, from 07-01-2023 to 08-01-2023 |
43 | N. Mukesh | 2200090189 | CSIT | I | 10 Mts Air Pistol | National | I | Khelo India youth Games Air Pistol Championship-2023 held at Madhya Pradesh Shooting Academy, Bhopal, from 31-01-2023 to 06-02-2023 |
44 | Reddy Nithya Nand | 2201520004 | MSC | I | Volleyball (Men) | National | II | Koneru Lakshmaiah Memorial Trophy – 2023 to be held at KL University, Vaddeswaram, from 30-01-2023 to 01-02-2023. |
Lavu Lohith Krishna | 2200031248 | CSE | I | |||||
Upputuri Someswara Sandeep | 2100031118 | CSE | II | |||||
Tenela Jitendra | 2100040093 | ECE | II | |||||
Basani Madhu Vishal Reddy | 2000030102 | CSE | III | |||||
Jonnala Mahidhar reddy | 2200030824 | CSE | I | |||||
Baggu Damodhar | 2000040293 | ECE | III | |||||
Konthan Vivek | 2100080239 | AI& DS | II | |||||
Busanee Aditya | 2000090091 | CSIT | III | |||||
Sk Saqib Dawoodi | 2000069002 | EEE | III | |||||
Pisini Giri Babu | 190040403 | ECE | IV | |||||
Ankathi Sai Riteesh Kumar | 190030080 | CSE | IV | |||||
45 | Bommini Mounika Akshaya | 2000030131 | CSE | III | Chess | National | I | Koneru Lakshmaiah Memorial Trophy – 2023 to be held at KL University, Vaddeswaram, from 30-01-2023 to 01-02-2023. |
46 | G Hari Surya Bharadwaj | 2000090050 | CSE | III | II | |||
47 | Niharika Challa | 2101511068 | MBA | II | VI | |||
48 | T Yasawini | 2200030415 | CSE | I | VII | |||
49 | Venkata Arun Chowdary Sadanala | 2100032384 | CSE | II | VIII | |||
50 | Nannapaneni Sai Gopal | 2100030929 | CSE | II | IX | |||
51 | K Swaroop | 2100040265 | ECE | II | Handball (Men) | National | II | Koneru Lakshmaiah Memorial Trophy – 2023 to be held at KL University, Vaddeswaram, from 30-01-2023 to 01-02-2023. |
M Yogi | 2100069064 | EEE | II | |||||
S Anil | 2100039075 | CSE | II | |||||
P Bhanu Murthi | 2000600008 | BHM | III | |||||
M Anil Kumar | 22000520067 | BCA | I | |||||
M Harsha | 2000040173 | ECE | III | |||||
G Abhi Ram | 2000040042 | ECE | III | |||||
V Nikhil | 2200560107 | BBA | I | |||||
P V Sai | 2000560101 | BBA | III | |||||
S Mahendra | 2000030587 | CSE | III | |||||
Md Asif | 2200032003 | CSE | I | |||||
K Narendra | 1900040217 | ECE | IV | |||||
52 | P Sharmitha | 2100040129 | ECE | II | Kho-Kho (Women) | National | I | Koneru Lakshmaiah Memorial Trophy – 2023 to be held at KL University, Vaddeswaram, from 30-01-2023 to 01-02-2023. |
B Bhargavi | 2100032448 | CSE | II | |||||
V Aarthi Sowjanya | 2100031769 | CSE | II | |||||
P Thanu Sri | 2100030948 | CSE | II | |||||
P Sindhura | 2100080142 | AI & DS | II | |||||
O Sri Lakshmi | 2100040298 | ECE | II | |||||
O Sri Sai Kavya | 2100032234 | CSE | II | |||||
M Neelima | 2100031639 | CSE | II | |||||
K Siva Swathi | 190040262 | ECE | IV | |||||
Y Bhanu Sri | 190030157 | CSE | IV | |||||
A.Navya Sri | 190030096 | CSE | IV | |||||
A Anusha | 180550001 | BBA-LLB | V | |||||
53 | T Yashwanth Balu | 190070101 | ME | IV | Badminton (Men) Singles |
National | II | Koneru Lakshmaiah Memorial Trophy – 2023 to be held at KL University, Vaddeswaram, from 30-01-2023 to 01-02-2023. |
54 | T Yashwanth Balu | 190070101 | ME | IV | Badminton Doubles (Men) |
National | II | Koneru Lakshmaiah Memorial Trophy – 2023 to be held at KL University, Vaddeswaram, from 30-01-2023 to 01-02-2023. |
Arpit Kumar Mishra | 2200032819 | CSE | I | |||||
55 | V.Lohith Chowdary | 2200030602 | CSE | I | Kho-Kho (Men) | National | I | Koneru Lakshmaiah Memorial Trophy – 2023 to be held at KL University, Vaddeswaram, from 30-01-2023 to 01-02-2023. |
Ch.Vamsi | 2100040283 | ECE | II | |||||
B.Gopinadh | 2100079049 | ME | II | |||||
M Sai Kishore | 2200030453 | CSE | I | |||||
K.Venu | 2000030479 | CSE | III | |||||
A.Rahul | 190039012 | CSE | IV | |||||
R.Venkata Karthik | 2000090030 | CSIT | III | |||||
P.Akash Reddy | 2100090044 | CSIT | II | |||||
P.Venkata Lokesh | 190060016 | EEE | IV | |||||
K Rajesh | 190070042 | ME | IV | |||||
K.Bharath Kumar | 2000520005 | BCA | III | |||||
P Charan | 2100040108 | ECE | II | |||||
56 | G Chandu | 2200090185 | CSIT | I | Kho-Kho (Men) | National | III | Koneru Lakshmaiah Memorial Trophy – 2023 to be held at KL University, Vaddeswaram, from 30-01-2023 to 01-02-2023. |
M Shiva Shankar | ||||||||
P Avinash | 2200032393 | CSE | I | |||||
Lohith | 2200090206 | CSIT | I | |||||
G.Venkata Narayana | 2200080211 | AI & DS | I | |||||
T Shanmukh | 2100520136 | BCA | II | |||||
Sk Alim Basheer | 2100040290 | ECE | II | |||||
Ch Damodhar Krishna | 2200090036 | CSIT | I | |||||
M.Deepak Reddy | 2100030977 | CSE | II | |||||
K G M Santhosh Reddy | 2200030935 | CSE | I | |||||
P Satya Dev | 2200031079 | CSE | I | |||||
U S Sandeep | ||||||||
57 | Sk Ameen | 2200030219 | CSE | I | Kabaddi (Men) | National | I | Koneru Lakshmaiah Memorial Trophy – 2023 to be held at KL University, Vaddeswaram, from 30-01-2023 to 01-02-2023. |
K Sai Siddhartha | 2100040214 | ECE | II | |||||
G Trinath | 190030484 | CSE | IV | |||||
K Uday Reddy | 2201550010 | MA ENGLISH | I | |||||
B Manoj | 190040048 | ECE | IV | |||||
B Avinash | 190032113 | CSE | IV | |||||
M.Gnaneswar Reddy | 2201550007 | MA English | I | |||||
B Vamsi Krishna | 2100100022 | ECE | II | |||||
K Chaitanya Krishna | 2100032387 | CSE | I | |||||
B Venkata Appala Naidu | 2200032813 | CSE | I | |||||
T Karthik | 2100040282 | ECE | II | |||||
N.Pavan | 2201550011 | MA English | I | |||||
58 | Keerthika Paladugu | 2200030205 | CSE | I | Badminton (Women) |
National | II | Koneru Lakshmaiah Memorial Trophy – 2023 to be held at KL University, Vaddeswaram, from 30-01-2023 to 01-02-2023. |
59 | P Wincy | 2100050057 | ECS | II | III | |||
60 | Pohanyar Khowaza khil | 2000520027 | BCA | III | Taekwondo under 87 Kg | National | I | Vignan’s Mahostav Youth Festival – 2023 to be held at Vignan University,Vadlamudi, Guntur, from 15-02-2023 to 17-02-2023 |
61 | Ch.Sai Tarun | 2100040336 | ECE | II | Taekwondo under 80 Kg | I | ||
62 | Pavani Reddy | 2000560015 | BBA | III | Basketball (Women) |
National | I | Vignan’s Mahostav Youth Festival – 2023 to be held at Vignan University,Vadlamudi, Guntur, from 15-02-2023 to 17-02-2023 |
Aisha | 190181057 | B.PHARMACY | II | |||||
Divine | 2101040011 | M.TECH | II | |||||
P.Anjali | 2100030148 | CSE | II | |||||
L Mamatha | 2100510016 | B.ARCH | II | |||||
A.Yesehwini | 2200031256 | CSE | I | |||||
Chandra Hasa | 2200040040 | ECE | I | |||||
Jesicca | 2200010171 | BT | I | |||||
63 | A.Navya Sri | 190030096 | CSE | IV | Kho-Kho (Women) |
National | I | Vignan’s Mahostav Youth Festival – 2023 to be held at Vignan University,Vadlamudi, Guntur, from 15-02-2023 to 17-02-2023 |
K.Siva Swathi | 190040262 | ECE | IV | |||||
Y.Bhanu Sri | 190030157 | CSE | IV | |||||
B.Bhargavi | 2100032448 | CSE | II | |||||
V.Aarthi Sowjanya | 2100031769 | CSE | II | |||||
P.Thanu Sri | 2100030948 | CSE | II | |||||
O.Sri Sai Kavya | 2100032234 | CSE | II | |||||
M.Neelima | 2100031639 | CSE | II | |||||
P.Sindhura | 2100080142 | AIDS | II | |||||
O.Sri Lakshmi | 2100040298 | ECE | II | |||||
P.Sharmitha | 2100040129 | ECE | II | |||||
A Anusha | 180550001 | BBA-LLB | V | |||||
64 | P.Akash Reddy | 2100090044 | CSIT | II | Kho-Kho (Men) |
National | II | Vignan’s Mahostav Youth Festival – 2023 to be held at Vignan University,Vadlamudi, Guntur, from 15-02-2023 to 17-02-2023 |
P.Charan | 2100040108 | ECE | II | |||||
Ch.Vamsi | 2100040283 | ECE | II | |||||
M.Deepak Reddy | 2100030977 | CSE | II | |||||
B.Gopinadh | 2100079049 | ME | II | |||||
K.Venu | 2000030479 | CSE | III | |||||
R.Venkata Karthik | 2000090032 | CSIT | III | |||||
A.Rahul | 190039012 | CSE | IV | |||||
P.Venkata Lokesh | 190060016 | EEE | IV | |||||
K Rajesh | 190070042 | ME | IV | |||||
M Sai Kishore | 2200030453 | CSE | I | |||||
V.Lohith Chowdary | 2200030602 | CSE | I | |||||
65 | K Nikhil Satya Sai | 2000620159 | B.SC AGRI. | III | Kabaddi (Men) | National | I | Vignan’s Mahostav Youth Festival – 2023 to be held at Vignan University,Vadlamudi, Guntur, from 15-02-2023 to 17-02-2023 |
B Vamsi Krishna | 2100100022 | ECE | II | |||||
R Venkatesh | 2100060012 | EEE | II | |||||
T Karthik | 2100040282 | ECE | II | |||||
M.Gnaneswar Reddy | 2201550007 | MA English | I | |||||
N.Pavan | 2201550011 | MA English | I | |||||
K.Uday Kumar Reddy | 2201550010 | MA English | I | |||||
G.Trinadh | 190030484 | CSE | IV | |||||
B.Avinash | 190032113 | CSE | IV | |||||
B.Manoj | 190040048 | ECE | IV | |||||
66 | Ayman Ahmed | 2000520012 | BCA | III | Football (Men) |
National | I | Vignan’s Mahostav Youth Festival – 2023 to be held at Vignan University,Vadlamudi, Guntur, from 15-02-2023 to 17-02-2023 |
Amanya | 2100530018 | B.PHARMACY | II | |||||
Panashe Chimombe | 2100530100 | B.PHARMACY | II | |||||
Samuel Ishimwe | 2000570053 | BBA - LLB | III | |||||
Mohammed Yousif | 2100520220 | BCA | II | |||||
Godfrey Kahigi | 2100530021 | B.PHARMACY | II | |||||
Patrick Chipungu | 2000520021 | BCA | III | |||||
Alsir Gali | 2000530067 | B.PHARMACY | III | |||||
Amar Abdalrhman | 2100530195 | BCA | II | |||||
Ahmed Atta | 190181060 | B.PHARMACY | IV | |||||
67 | K. Pavan Kumar Reddy | 2200030330 | CSE | I | Shot Put (Men) | National | II | Vignan’s Mahostav Youth Festival – 2023 to be held at Vignan University,Vadlamudi, Guntur, from 15-02-2023 to 17-02-2023 |
68 | T.Shanmukha prasad | 2100520136 | BCA | II | 4*100 Relay | National | III | Vignan’s Mahostav Youth Festival – 2023 to be held at Vignan University,Vadlamudi, Guntur, from 15-02-2023 to 17-02-2023 |
69 | Polakala Krishna | 2200020006 | CE | I | 4*400 Relay | National | III | Vignan’s Mahostav Youth Festival – 2023 to be held at Vignan University,Vadlamudi, Guntur, from 15-02-2023 to 17-02-2023. |
N. Vivek Kumar | 2100040273 | ECE | II | |||||
Anuj Kandal Sharma | 2100032607 | CSE | II | |||||
70 | V. Karuna | 2200520141 | BCA | I | 100 Mts Women | National | III | Vignan’s Mahostav Youth Festival – 2023 to be held at Vignan University,Vadlamudi, Guntur, from 15-02-2023 to 17-02-2023 |
71 | M. Gamanasree | 2200030228 | CSE | I | 800 Mts Women | National | III | |
72 | D.Meghana | 2100090061 | CSIT | II | Shotput | National | II | |
73 | S. Meghana | 2200030944 | CSE | I | 4x400 mts Relay (Women) | National | I | |
K. Bhargavi | 2200520148 | BCA | I | |||||
M. Gamanasree | 2200030228 | CSE | I | |||||
G.Sowmaya | 2200032865 | CSE | I | |||||
74 | S. Meghana | 2200030944 | CSE | I | 4x100 Mts Relay (Women) | National | II | |
K. Bhargavi | 2200520148 | BCA | I | |||||
V. Karuna | 2200520141 | BCA | I | |||||
G.Sowmaya | 2200032865 | CSE | I | |||||
75 | A.Anusha | 2200620083 | AG.BSC | I | Kho-Kho Women | National | I | Vitopia-2023 National Level Sports Festival – 2023, held at VIT AP University, beside AP Secretariat, near Vijayawada, from 21-02-2023 to 03-03-2023. |
K Bhargavi | 2200090007 | CSE | I | |||||
M Charitha | 2200090197 | CSIT | I | |||||
Sd Naseera | 2200090210 | CSIT | I | |||||
P Sharmitha | 2100040129 | ECE | II | |||||
B Bhargavi | 2100032448 | CSE | II | |||||
V Aarthi Sowjanya | 2100031769 | CSE | II | |||||
P Thanu Sri | 2100030948 | CSE | II | |||||
P Sindhura | 2100080142 | AI & DS | II | |||||
Siva Swathi | 190040202 | ECE | IV | |||||
O Sri Sai Kavya | 2100032234 | CSE | II | |||||
M Neelima | 2100031639 | CSE | II | |||||
76 | P Wincy | 2100050057 | ECS | II | Badminton Doubles | National | II | Vitopia-2023 National Level Sports Festival – 2023, held at VIT AP University, beside AP Secretariat, near Vijayawada, from 21-02-2023 to 03-03-2023. |
P Keerthika | 2200030205 | CSE | I | (Women) | ||||
77 | P Wincy | 2100050057 | ECS | II | Badminton Women (Singles) | II | Vitopia-2023 National Level Sports Festival – 2023, held at VIT AP University, beside AP Secretariat, near Vijayawada, from 21-02-2023 to 03-03-2023. | |
78 | T Yashwanth Balu | 190070101 | ME | IV | Badminton Men (Singles) | II | ||
79 | P Lasya Priya | 2100010128 | BT | II | Chess | II | ||
80 | A Naga Jyothika | 2000010094 | BT | III | Table Tennis | II | ||
81 | A Aditya | 2100040074 | ECE | II | Table Tennis | National | II | |
82 | SK. Sadiya Almas | 2000590048 | BA-IAS | III | Power Lifting Squat-195kg | National | I | Federation Cup Power Lifting Championship -2023, held at Jammu &Kashmir,From 23-02-2023 to 26-02-2023 |
83 | SK. Sadiya Almas | 2000590048 | BA-IAS | III | Power Lifting DeadLift 182.5kg | National | I | |
84 | SK. Sadiya Almas | 2000590048 | BA-IAS | III | Power Lifting Ovarall 455.kg | National | II | |
85 | M.Gopi Chand | 2100029004 | CE | II | Wushu | National | I | National OpenKungfu and Karate Championship-2023 held at Vijayawada,AndhraPradesh on 26-02-2023 |
86 | Ragula Pavan Teja | 2000030837 | CSE | III | Softball | National | I | 19th South Zone Senior National Softball Championship-2023 held at Trichy,Tamilnadu,From 03-03-2023 to 05-03-2023. |
87 | SK. Sadiya Almas | 2000590048 | BA-IAS | III | Power Lifting DeadLift 182.5kg | National | I | All India Inter University Power lifting (Women) Championship held at Central University of HimachalPradesh,Dharmashala from 09-03-2023 to 12-03-2023. |
88 | Ragula Pavan Teja | 2000030837 | CSE | III | Softball | National | I | All India Inter Zonal National Softball Men and Women Championship -2023 held at R.D.T Stadium,Anantthapur,Andhra Pradesh from 11-03-2023 to 13-03-2023. |
89 | Abdo Elwahab | 2200530065 | B.Pharmacy | I | Foot Ball(Men) | National | II | SAMYUKTA 2023 International students sports fest held at GITAM University Vizag from 29-03-23 to 30-03-23 |
Alsir Gali | 2000530067 | B.Pharmacy | III | |||||
Patrick Chipungu | 2000520021 | BCA | III | |||||
Amanya Wycliffe | 2100530018 | B.Pharmacy | II | |||||
Godfrey Kahigi | 2100530021 | B.Pharmacy | II | |||||
Thomas Amuno | 2100530019 | B.Pharmacy | II | |||||
Panashe Chimambe | 2100530100 | B.Pharmacy | II | |||||
Ayman Acmed | 2000520012 | BCA | III | |||||
Mishck Kumwene | 2100520099 | BCA | II | |||||
Mercy Masereka | 2100560027 | BBA | II | |||||
Yassin Younis | 2000530050 | B.Pharmacy | III | |||||
Ahmed Atta hamed | 190181060 | B.Pharmacy | IV | |||||
Mohamed Yousif | 2100520220 | B.Pharmacy | II | |||||
90 | T.SHANMUKHA PRASAD | 2100520136 | BCA | II | ATHELETICS(100mts) | National | I | SRM University -AP UDGAM-23 National level sports Fest held at SRM University -AP From 15-04-2023 to 17-04-2023. |
91 | P.Krishna | 2200020006 | CE | I | Athletics(200Mts) | National | I | |
92 | Bhanumurthi | 2000600008 | BSE-HM | III | Athletics(longjump) | National | I | |
93 | G.Sowmya | 2200032865 | CSE | I | ATHELETICS(400mts) | National | I | |
94 | G.Sowmya | 2200032865 | CSE | I | ATHELETICS(800mts) | National | I | |
95 | T.SHANMUKHA PRASAD | 2100520136 | BCA | II | ATHELETICS(200mts) | National | II | |
96 | M.GamanaSree | 2200030228 | CSE | I | ATHELETICS(800mts) | National | II | |
97 | Karuna Sri.V | 220052014 | BCA | I | ATHELETICS(200mts) | National | II | |
98 | K.Bhargavi | 2200520148 | BCA | I | ATHELETICS(400mts) | National | II | |
99 | M.GamanaSree | 2200030228 | CSE | I | ATHELETICS(100mts) | National | III | |
100 | K.Bhargavi | 2200520148 | BCA | I | ATHELETICS(100mts) | National | III | |
101 | K.Bhargavi | 2200520148 | BCA | I | ATHELETICS(200mts) | National | III | |
102 | Chandan Kumar | 2100530045 | B.Pharmacy | II | Power lifting(65kgs) | National | I | SRM University -AP UDGAM-23 National level sports Fest held at SRM University -AP From 15-04-2023 to 17-04-2023. |
103 | surya akash | 2100049064 | ECE | II | Lawn tennis(doubles) | National | I | SRM University -AP UDGAM-23 National level sports Fest held at SRM University -AP From 15-04-2023 to 17-04-2023. |
S.VEAHITH | 2100520149 | BCA | II | |||||
104 | S.VEAHITH | 2100520149 | BCA | II | Lawn tennis(SINGLES) | National | II | SRM University -AP UDGAM-23 National level sports Fest held at SRM University -AP From 15-04-2023 to 17-04-2023. |
105 | Shravan | 2000031742 | CSE | III | Basketball(M) | National | I | SRM University -AP UDGAM-23 National level sports Fest held at SRM University -AP From 15-04-2023 to 17-04-2023. |
K.Bhuvan Sai | 190050027 | ECE | IV | |||||
G.Anil | 2000560114 | BBA | III | |||||
R.Sai Nikesh | 190031984 | CSE | IV | |||||
Vineel | 2201550005 | MA-ENGLISH | I | |||||
Nayan | 2000031412 | CSE | III | |||||
Hemanth | 2000550006 | B.COM | III | |||||
Sai Krishnan | 2201550006 | MA ENG | I | |||||
106 | A.Yasashwini | 2200031255 | CSE | I | Basketball(w) | National | I | SRM University -AP UDGAM-23 National level sports Fest held at SRM University -AP From 15-04-2023 to 17-04-2023. |
Pavani reddy | 2000560015 | BBA | III | |||||
P.Balachandrahasa | 2200040040 | ECE | I | |||||
L.Mamatha sahithi | 2100510016 | B.Arch | II | |||||
Divine | 2101040011 | M.Tech | II | |||||
Jessica | 2200010171 | BT | I | |||||
Aisha | 190181057 | B.Pharmacy | IV | |||||
P.Lasya priya | 2100010128 | BT | II | |||||
107 | Abdo Elwahab | 2200530065 | B.Pharmacy | I | Foot Ball(Men) | National | I | SRM University -AP UDGAM-23 National level sports Fest held at SRM University -AP From 15-04-2023 to 17-04-2023. |
Alsir Gali | 2000530067 | B.Pharmacy | III | |||||
Samuel Ishimwe | 2000750053 | BBA | III | |||||
Patrick Chipungu | 2000520021 | BCA | III | |||||
Amanya Wycliffe | 21000530018 | B.Pharmacy | II | |||||
Godfrey Kahigi | 2100530021 | B.Pharmacy | II | |||||
Thomas Amuno | 2100530019 | B.Pharmacy | II | |||||
Chilufia Selisho | 180020083 | CE | IV | |||||
Panashe Chimambe | 2100530100 | B.Pharmacy | II | |||||
Oehen Tonny | 2200020015 | CE | I | |||||
Ayman Acmed | 2000520012 | BCA | III | |||||
Mishck Kumwene | 2100520099 | BCA | II | |||||
Mercy Masereka | 2100560027 | BBA | II | |||||
Yassin Younis | 2000530050 | B.Pharmacy | III | |||||
Ahmed Atta hamed | 190181060 | B.Pharmacy | IV | |||||
Mohamed Yousif | 2100520220 | B.Pharmacy | II | |||||
Tigani Abdelmour | 190181049 | B.Pharmacy | IV | |||||
Ahamad Issan | 2200520301 | BCA | I | |||||
STATE | ||||||||
S.NO | NAME OF THE STUDENT | ID NO | BRANCH | YEAR | EVENT | LEVEL | PLACE | DATE & VENUE |
1 | Chandan Kumar | 2100530045 | B.Pharmacy | I | Power Lifting | State | I | AP State Inter Distitrict Sub Junior/Junior/Senior/Men & Women Equipped /Classical Power Lifting Championship held at Vishakapatnam on 16-07-2022. |
2 | B.Chandra Shekar | 2100060029 | EEE | I | Power Lifting 83 K.g (Subjuniors) | State | III | |
3 | S.V.Aswini | 2100620042 | B.Sc (Hons) | I | Power Lifting 84 K.g (Juniors) | State | I | AP State Inter Distitrict Sub Junior/Junior/Senior/Men & Women Equipped /Classical Power Lifting Championship held at Vishakapatnam on 15-07-2022. |
4 | G.Thanuja | 2100620059 | B.Sc )Hons) | I | Power Lifting +84 K.g (Junior) | State | I | |
5 | G.Thanuja | 2100620059 | B.Sc )Hons) | I | Power Lifting + 84 K.g (Senior) | State | III | |
6 | N. Mukesh | 2200090189 | CSIT | I | 10 Mtrs Air Pistol (Senuiors) | State | I | Andhra Pradesh State Level Air Pistol Shooting Championship held at Gachibowli ,Hyderbad from 8-07-2022 to 22-07-2022 |
7 | N. Mukesh | 2200090189 | CSIT | I | 10 Mtrs Air Pistol (Juniors) | I | ||
8 | N. Mukesh | 2200090189 | CSIT | I | 10 Mtrs Air Pistol (Youth) | I | ||
9 | N. Mukesh | 2200090189 | CSIT | I | 25 Mtrs Standard Pistol (Seniors) | I | ||
10 | N. Mukesh | 2200090189 | CSIT | I | 25 Mtrs Standard Pistol (Juniors) | I | ||
11 | N. Mukesh | 2200090189 | CSIT | I | 25 Mtrs Sports Pistol (Juniors) | I | ||
12 | N. Mukesh | 2200090189 | CSIT | I | 50 Mtrs Free Pistol (Seniors) | I | ||
13 | N. Mukesh | 2200090189 | CSIT | I | 50 Mtrs Free Pistol (Juniors) | II | ||
14 | Naga Bhuvana | 2100030364 | CSE | II | Air Pistol junior women | State | II | 22nd Andhra pradesh State Shooting Championship in AIR Event -2022,held at SATS Shooting Ranges ,Gachibowli,Hyderabad from 01-08-2022 to 07-08 -2022 |
15 | Naga Bhuvana | 2100030364 | CSE | II | Air Pistol youth | II | ||
16 | Naga Bhuvana | 2100030364 | CSE | II | Air Pistol senior women | III | ||
17 | A .Yeseshwini | 2200031255 | CSE | I | Basket ball | State | II | Telangana State Inter District Junior U-18 State Basketball championship Held at Mancherial From 19-08-2022 to 21-08-2022. |
18 | T.Shanmukha prasad | 2100520136 | BCA | II | Athletics | State | I | Andhra Pradesh Junior Inter District Athletics Championship held at Synthetic Track, ANU, Guntur, from 26-08-2022 to 28-08-2022 |
19 | M.Vivekta | 2200030993 | CSE | I | Athletics | State | I | |
20 | A .Yeseshwini | 2200031255 | CSE | I | Basket ball | State | II | 8th Telagana State Senior Inter District basket ball Championship for women held at Donbosco school & YMCA Secunderabad,from 01-09-2022 to 02-09-2022 |
21 | B.Gowtham | 2000069031 | EEE | III | Wushu | State | III | 8th AP State Inter District Senior Wushu Championship-2022 held at Karthikeya Defence Academy ,Nallapadu, Guntur,AP, from 27-09-2022 to 28-09-2022 |
22 | M.Gopi Chand | 2100029004 | CE | II | Wushu | State | I | |
23 | Ch.Sri Charan | 2200032191 | CSE | I | Wushu | State | I | |
24 | Pohanyar Khowajakhil | 2000520027 | BCA | III | Taekwondo | State | II | 1st AP State Taekwondo Kyorgi Championship held at Agriculture Market Yard, Repalle ,from 7-10-2022 to 9-10-2022. |
25 | Ch.Sai Tarun | 2100040336 | ECE | II | Taekwondo | State | I | |
26 | S.Sridhar Reddy | 2201510078 | MBA | I | Taekwondo | State | II | |
27 | D.Kumar Teja | 2000080153 | AI & DS | III | Taekwondo | State | III | |
28 | V .Toshali | 2201510100 | MBA | I | Chess | State | I | Andhra Pradesh State Women Chess Championship-2022 held at Vijayawada, from 22-10-2022 to 23-10-2022. |
29 | V .Toshali | 2201510100 | MBA | I | Chess | State | VIII | Andhra Pradesh State Women Chess Championship-2022 held at Fun Time Club ,Vijayawada, on 26-11-2022 & 27-11-2022. |
30 | V .Toshali | 2201510100 | MBA | I | Chess | State | I | 41st Andhra Pradesh State Women Senior Team Chess Championship-2022 held at hindu College of Engineering and Technology, Guntur, from 29-11-2022 to 30-11-2022. |
31 | T. Yasaswini | 2200030145 | CSE | I | Chess | State | III | SAAP Chess League Organised by Sports Authority of Andhra Pradesh held at Indira Gandhi Muncipal Stadium,Vijayawada on 04-12-2022 |
32 | Veahith Sali | 2100520149 | BCA | II | Soft Tennis Team Event | State | I | Andhra Pradesh Senior Inter-District Soft Tennis Championship-2022-23 held at District Sports Authority Stadium, Kadapa, from 11-02-2023 to 12-02-2023 |
33 | Veahith Sali | 2100520150 | BCA | II | Soft Tennis | State | I | |
34 | P.Surya Akash | 2100049064 | ECE | II | Soft Tennis | State | II | |
35 | I Pranay Ram | 2200080134 | AI &DS | I | Soft Tennis | State | III | |
36 | Ch Yeswanth Satya Sailesh | 2100032494 | CSE | II | Power Lifting | State | II | Senior State Power lifting Championship held at Amalapuram on 12-3-2023 |
37 | K. AKHILA | 2000030489 | CSE | III | Hand ball | State | I | Handball Senior Women State Tournament – 2023, held at Helapuri Insitution of Technology, Eluru, from 26-02-2023 to 27-02-2023. |
District | ||||||||
S.NO | NAME OF THE STUDENT | ID NO | BRANCH | YEAR | EVENT | LEVEL | PLACE | DATE & VENUE |
1 | G.Ram Praveen | 2100031527 | CSE | I | Power Lifting 74 K.g( Seniors) | District | III | 9th Krishna District Power Lifting Championship held at Jaggayyapeta Krishna Dist on 10-07-2022 |
2 | G.Ram Praveen | 2100031527 | CSE | I | Power Lifting 74 K.g( Juniors) | District | III | |
3 | M.Rakesh Babu | 2000600011 | BHM | III | Power Lifting 105 K.g(Juniors) | District | II | 9th Krishna District Power Lifting Championship held at Jaggayyapeta Krishna Dist on 10-07-2022 |
4 | M.Uma Santosh Chandra | 2100060031 | EEE | II | Power Lifting 83 K.g (Juniors) | District | III | |
5 | Chandan Kumar | 2100530045 | B.Pharmacy | I | Power Lifting 59 K.g (Junior) | District | I | 9th Krishna District Power Lifting Championship held at Jaggayyapeta Krishna Dist on 10-07-2022 |
6 | Chandan Kumar | 2100530045 | B.Pharmacy | I | Power Lifting 59 K.g (Seniors) | District | II | |
7 | Chandan Kumar | 2100530045 | B.Pharmacy | I | Power Lifting 59 K.g (Sub Juniors) | District | I | 9th Krishna District Power Lifting Championship held at Jaggayyapeta Krishna Dist on 10-07-2022 |
8 | B.Chandra Shekar | 2100060029 | EEE | I | Power Lifting 83 K.g (juniors) | District | I | |
9 | B.Chandra Shekar | 2100060029 | EEE | I | Power Lifting 83 K.g (Sub juniors) | District | I | 9th Krishna District Power Lifting Championship held at Jaggayyapeta Krishna Dist on 10-07-2022 |
10 | G.Thanuja | 2100620059 | B.Sc (Hons) | I | Power Lifting +84 K.g (Senior) | District | II | |
11 | G.Thanuja | 2100620059 | B.Sc (Hons) | I | Power Lifting +84 K.g (Juniors) | District | II | 9th Krishna District Power Lifting Championship held at Jaggayyapeta Krishna Dist on 10-07-2022 |
12 | S.Venkata Aswini | 2100620042 | B.Sc (Hons) | I | Power Lifting 84 K.g (Seniors) | District | II | |
13 | S.Venkata Aswini | 2100620042 | B.Sc (Hons) | I | Power Lifting 84 K.g (Juniors) | District | II | |
14 | S.Meghana | 2200030944 | CSE | I | Athletics (100m) | District | I | Athletics Association of Guntur District held at B.R Stadium, Guntur on 01-08-2022 |
15 | S.Meghana | 2200030945 | CSE | I | Athletics (Javelin throw) |
District | II | |
16 | M.Vivekta | 2200030993 | CSE | I | Athletics (100m) | District | II | |
17 | M.Vivekta | 2200030994 | CSE | I | Athletics (400m) | District | III | |
18 | M.Vivekta | 2200030995 | CSE | I | Athletics (Javelin Throw) |
District | III | |
19 | D.Meghana Chowdary | 2100090061 | CSIT | II | Athletics (Discuss Throw) |
District | I | Guntur District Athletics Meet for Boys & Girls held at ANU Grounds, Guntur on 12-08-2022 |
20 | D.Meghana Chowdary | 2100090061 | CSIT | II | Athletics (Shot Put) |
District | I | |
21 | T.Shanmukha prasad | 2100520136 | BCA | II | Athletics (Long Jump) |
District | I | |
22 | G.Lohith sai | 2100030650 | CSE | II | Athletics (110m-Hurddles) |
District | I | |
23 | M.Vivekta | 2200030993 | CSE | I | Athletics (Long Jump) |
District | I | |
24 | V.Aarthi sowjanya | 2100031769 | CSE | II | Athletics (200m) | District | II | |
25 | V.Aarthi sowjanya | 2100031769 | CSE | II | Athletics (Long Jump) |
District | II | |
26 | S.Meghana | 2200030944 | CSE | I | Athletics (400m) | District | II | |
27 | S.Meghana | 2200030944 | CSE | I | Athletics (200m) | District | II | |
28 | G.Nirup | 2100040335 | ECE | II | Athletics (Discuss Throw |
District | II | |
29 | B.Gandhi Naidu | 2100040179 | ECE | II | Athletics (110m-Hurddles) |
District | II | |
30 | G.Lohith sai | 2100030650 | CSE | II | Athletics (Long Jump) |
District | II | |
31 | G.Ram praveen | 2100031527 | CSE | II | Athletics (Shot Put) |
District | II | |
32 | M.Vishnu varma | 2100620293 | AGBSC | II | Athletics (Discuss throw) |
District | II | |
33 | G.Lohith sai | 2100030650 | CSE | II | Athletics (400m-Hurddles) |
District | II | |
34 | S.Meghana | 2200030944 | CSE | I | Athletics (100m) |
District | III | |
35 | M.Vivekta | 2200030993 | CSE | I | Athletics (400m) |
District | III | |
36 | M.Vivekta | 2200030993 | CSE | I | Athletics (800m) |
District | III | |
37 | M.Vishnu varma | 2100620293 | AGBSC | II | Athletics (Shot Put) |
District | III | |
38 | B.Gandhi Naidu | 2100040179 | ECE | II | Athletics (400m-Hurddles) |
District | III | |
39 | B.Gandhi Naidu | 2100040179 | ECE | II | Athletics (5km) |
District | III | |
40 | T.Shanmukha prasad | 2100520136 | BCA | II | Athletics (100m) |
District | III | |
41 | B.Gowtham | 2000069031 | EEE | III | Wushu | District | I | 8th Senior Guntur District Wushu Championship -2022 held at Karthikeya Defence Academy , Nallapadu, Guntur,AP on 18-09-2022 |
42 | M.Gopi Chand | 2100029004 | CE | II | Wushu | District | I | |
43 | Ch.Sri Charan | 2200032191 | CSE | I | Wushu | District | I | |
44 | T. Shanmukh Prasad | 2100520136 | BCA | II | Athletics (100m) | District | I | Athletics Association of Guntur District held at B.R Stadium, Guntur on 10-10-2022 |
45 | Ch. Lokesh | 2200520239 | BCA | I | Athletics (400m) | District | III | |
46 | Polakala Krishna | 2200020006 | CE | I | Athletics (400m) | District | II | |
47 | Polakala Krishna | 2200020006 | CE | I | Athletics (800m) | District | I | |
48 | N. Vivek Kumar | 2100040273 | ECE | II | Athletics (400m) | District | II | |
49 | N. Vivek Kumar | 2100040273 | ECE | II | Athletics (800m) | District | II | |
50 | B.Gandhi Naidu | 2100040179 | ECE | II | Athletics (400m) | District | III | |
51 | B.Gandhi Naidu | 2100040179 | ECE | II | Athletics (1500m) | District | III | |
52 | Karunasri Vanga | 2200520141 | BCA | I | Cross Country (6km) | District | II | Athletics Association of Guntur District Cross Country Championship for Boys & Girls held at B.R Stadium, Guntur on 18-11-2022 |
53 | M.Gamana Sree | 2200030228 | CSE | I | Cross Country (4km) | District | III | |
54 | Ch. Lokesh | 2200520239 | BCA | I | Cross Country (8km) | District | III | |
55 | Polakala Krishna | 2200020006 | CE | I | Cross Country (8km) | District | IV | |
56 | G.Sowmya | 2200032865 | CSE | I | Cross Country (4km) | District | IV | |
57 | Ragula Pavan Teja | 2000030837 | CSE | III | Softball | District | I | Senior Interdistrict softball Championship held at Srikakulam on 2-7-2022. |
Details of Achievements and student participation in games and sports at different Levels:
Details of student participation and Achievements in games and sports at different levels | ||||||
OVERALL ACHIEVEMENT LAST 5 YEARS | ||||||
Details of student participation and Achievements in games and sports at different levels | ||||||
LEVEL | DETAILS | 2017-18 | 2018-19 | 2019-20 | 2020-21 | 2021-22 |
INTERNATIONAL | PARTICIPATED | 14 | 11 | 17 | 33 | 47 |
GOLD | 1 | 0 | 2 | 13 | 20 | |
SILVER | 3 | 3 | 0 | 5 | 8 | |
BRONZE | 5 | 4 | 4 | 2 | 4 | |
ANY OTHER | 1 | - | 0 | 7 | 10 | |
TOTAL MEDALS | 10 | 7 | 6 | 27 | 42 | |
NATIONAL | PARTICIPATED | 750 | 787 | 841 | 39 | 213 |
GOLD | 19 | 22 | 42 | 8 | 14 | |
SILVER | 21 | 10 | 40 | 8 | 7 | |
BRONZE | 12 | 2 | 23 | 2 | 6 | |
ANY OTHER | 1 | - | 0 | 17 | 12 | |
TOTAL MEDALS | 53 | 34 | 105 | 35 | 39 | |
STATE | PARTICIPATED | 261 | 151 | 23 | 26 | 24 |
GOLD | 29 | 14 | 12 | 16 | 9 | |
SILVER | 21 | 15 | 3 | 3 | 7 | |
BRONZE | 19 | 10 | 1 | 1 | 4 | |
ANY OTHER | - | - | 1 | 1 | 4 | |
TOTAL MEDALS | 69 | 39 | 17 | 21 | 24 | |
DISTRICT | PARTICIPATED | 9 | 82 | 38 | 21 | 18 |
GOLD | 7 | 21 | 14 | 2 | 9 | |
SILVER | 1 | 8 | 8 | 1 | 2 | |
BRONZE | 1 | 6 | 10 | 2 | 6 | |
ANY OTHER | - | - | 2 | 1 | 1 | |
TOTAL MEDALS | 9 | 35 | 34 | 6 | 18 | |
TOTAL GOLD | 56 | 57 | 70 | 34 | 52 | |
TOTAL SILVER | 46 | 36 | 51 | 17 | 24 | |
TOTAL BRONZE | 37 | 22 | 38 | 7 | 20 | |
TOTAL ANY OTHER | 2 | 0 | 3 | 26 | 27 | |
TOTAL MEDALS / ACHIEVEMENTS | 141 | 115 | 162 | 89 | 123 | |
TOTAL PARTICIPATION | 1034 | 1031 | 919 | 119 | 302 |