Apply Now
Achievements 2012-13
National Level Achievement
S.No Name of the Student ID No Branch Year Event Place Date & Venue
1 S. Ravi Teja 9100768 ECE IV Chess 3rd Place 27th to 31st July 2012, PRISM Degree College, Vizag. 2nd Mother Chess Fide Rating Chess Tournament
2 K. Mourya 10101784 ME III Chess 4th Place
3 P. Nihaari 9101028 ECE IV Badminton 1st Place SSN All India Inter Collegiate Table Tennis Tournament 21st to 25 th August 2012, SSN College of Engg, Chennai.
P. Lavanya 10100370 CSE III
A.Nikitha 12003157 CSE I
4 T. Sai Praneeth 10100169 CIVIL III Table Tennis 1st Place Singles
5 V.S.S. Kaushik, 11002152 CIVIL II Table Tennis 2nd place Singles
6 T. Sai Praneeth 10100169 CE III Table Tennis 2nd Place (Doubles)
M. Chandra Sekhar 10100716 ECE III
V.S.S. Kaushik 11002152 CE II
7 K. UjwaL 11006293 EEE II Boxing Gold Medal Senior national Boxing championship 25 th & 26th August 2012, Visakhapatnam.
8 P. Arun Kumar 9101421 ME IV Cricket 2nd Place 7th to 10th September 2012, N.S. Gateway Cricket Ground Baghpat.
9 S. Ravi Teja 9100768 ECE IV Chess 32nd Place All India Chess Fedaration 1st to 13th October, 2012. Kolkata.
10 T. Sai Praneeth 10100169 CE III Table Tennis 3rd Place South Zone Inter University Table Tennis Tournament27-12-12 to 29-12-12 Kannur University, Kannur, Kerala.
M. Chandra Shekar 10100716 ECE II
V S S. Kaushik 11002152 CE II
SK. Khadar Vali 11251002 MBA II
Prakash Khanal 11251060 MBA II
11 S. Ravi Teja 9100768 ECE IV Chess 1st Place, I Board South Zone Inter University Chess Tournament27-12-12 to 01-12-12, Thejus Engg College, University of Calicut, Calicut,Kerala.
12 B.Yaswanth 12006367 ECE I Chess 2nd Place, II Board
13 S. Ravi Teja 9100768 ECE IV Chess 1st Place 03-01-13 to 04-01-13, Vignan University, Vadlamudi, Guntur
14 G.M.R. Nimisha 10100388 CSE III Chess 1st place
15 M. Chandra Sekhar 10100716 ECE III Table Tennis 1st Place, (Singles) 03-01-13 to 04-01-13, Vignan University, Vadlamudi, Guntur
16 V.S.S. Kaushik 11002152 CE II 2nd Place, (Singles)
17 V.S.S. Kaushik 11002152 CE II Table Tennis 1st Place, (Doubles)
M. Chandra Sekhar 10100716 ECE III
18 S. Ravi Teja 9100768 ECE IV Chess 6th Place 20th to 26th February 2013, A.P. Chess Association, K.V.B.R. Stadium, Yousufguda, Hyderabad.
19 A.Mithun Chakravarthy 12007001 ME I Athletics (Shotput) 1st Place 1st & 2nd March 2013, KKR & KSR Institute of Technology and Sciences, Vinjanampadu, Guntur Dt.
State Level Achievement
S.No Name of the Student ID No Branch Year Event Place Date & Venue
1 V.S.S. Kaushik 11002152 CE II Table Tennis 1st Place (Singles) 11th to 15th July 2012, St.Pauls STAG Table Tennis Academy, Hyderabad.
2 V.S.S. Kaushik 11002152 CE II Table Tennis 3rd Place (Singles) 11th to 15th July 2012, St.Pauls STAG Table Tennis Academy, Hyderabad.
3 T. Sai Praneeth 10100169 CE III Table Tennis 1st Place (Singles) 9th to 11 th August 2012, D.R.R.M.C. Indoor Stadium, Vijayawada.
4 S. Ravi Teja 9100768 ECE IV Chess 3rd Place 26th August 2012, The Krishna District Chess Association, Gudiwada.
5 S. Sathish 11004449 ECE II Body Building Best of 6th position On 15th September, 2012, Nellore District Amateur Body Building Association Kavali.
6 T. Sai Praneeth 10100169 CE III Table Tennis 2nd Place 10th to 12th September 2012, Andhra Pradesh Table Tennis Association, Rajahmundry.
7 T. Sai Praneeth 10100169 CE II Table Tennis 1st Place 18th to 21th September 2012, Victory Play Ground, Hyderabad. , (Darga Pentappa Memorial)
8 M. Chandra Sekhar 10100716 ECE II Table Tennis 3rd Place 18th to 21th September 2012, Victory Play Ground, Hyderabad. (Darga Pentappa Memorial)
9 V.S.S. Kaushik 11002152 CE II Table Tennis 1st Place 28th to 30th October 2012, Andhra Pradesh Table Tennis Association, AP State Ranking Tournament, Ananthapur.
10 T. Sai Praneeth 10100169 CE III Table Tennis 2nd Place 28th to 30th October 2012, Andhra Pradesh Table Tennis Association, AP State Ranking Tournament, Ananthapur.
11 T. Sai Praneeth 10100169 CE III Table Tennis 1st Place 10th to 14th November 2012,Andhra Pradesh Table Tennis Association, L.B. Stadium, Hyderabad.
12 V.S.S. Kaushik 11002152 CE II Table Tennis 3rd Place 10th to 14th November 2012,Andhra Pradesh Table Tennis Association, L.B. Stadium, Hyderabad.
13 V. B.S. Harini 10100708 ECE II Roller Skating 1st Place Roller Scating Association of Andhra Pradesh, Krishna Dt.From 17th to 18th November 2012 held at Vijayawada
14 M. Tejaswaroop 10101977 ME III Power Lifting 3rd Place Andhra Pradesh State Power Lifting ChampionshipOn 08-12-12 at Anakapalle.
15 S. Ravi Teja 9100768 ECE IV Chess 3rd Place Hanumantha Rao Memorial Championship-2013 held on 2nd & 3rd February 2013 at Tadepalligudem.
16 T. Sai Praneeth 10100169 CE III Table Tennis 1st pLace (Singles) & (Doubles) 28-02-13 to 02-03-13 Gudlavalleru Engg. College, Gudlavalleru
17 M. Chandra Shekar 10100716 ECE III Table Tennis 1st Place (Doubles) 28-02-13 to 02-03-13 Gudlavalleru Engg. College, Gudlavalleru
18 V S S. Kaushik 11002152 CE II Table Tennis 2nd place (Singles) 28-02-13 to 02-03-13 Gudlavalleru Engg. College, Gudlavalleru