Apply Now
Sports Achievements in 2019-20

International Level
S.No Name of the Student ID No Branch Year Event Place Date & Venue
1 D.Bala Chandra Prasad 194240001 MA English I Chess

III

Chess Festival Ceske Budejovice Closed GM Tournament held at Czech Republic(Europe) from 29-06-2019 to 07-07-2019
2 T.Hari Kalyan 190031633 CSE I Kabaddi

I

6th Indo Bhutan Youth Rural Games 2019 held at Phuntsholing, Bhutan from 09-08-2019 to 11-08-2019
3 D.Bala Chandra Prasad 194240001 MA English I Chess

III

3rd RGS Guwahati India Open International Rating Chess Tournament 2019 held at Royal Global School, Guwahati from 07-10-2019 to 12-10-2019
4 D.Bala Chandra Prasad 194240001 MA English I Chess

I

All India Rapid Rating Chess Championship 2019 held at Assam Engineering College Jalukbari, Guwahati on 13-10-19 
5 Sk.Sahil Ahmed 190570034 BA I Karate (Kata)-55kg

III

2nd International Karate Championship 2019 held at Udaipur, Rajasthan,India from 26-12-2019 to 27-12-2019. 
6 Sk.Sahil Ahmed 190570034 BA I Karate (Kumite)-55kg

III

National Level
S.No Name of the Student ID No Branch Year Event Place Date & Venue
1 D.Kavya Supriya 180030426 CSE II Rifile Shooting

II

Kumar Surender Singh National Memorial Shooting Championship held at Dr.Karni Singh Shooting Ranges New Delhi from 16-06-2019  to 01-07-2019
2 Sk.Sahil Ahmed 190570034 BA I Karate (kumite)-55kg I 6th National Level Karate Champion Ship 2019 held at Sri Sai Krishna Function Hall gowribidanur on 04-08-2019
3 Sk.Sahil Ahmed 190570034 BA I Karate (kata)-55kg III
4 K.Krishna Sri 170030647 CSE III Throw Ball I A National Level Student Techno-Cultural Fest Samkalp 2k19’ held at Kallam Haranadhareddy Institute of Technology, NH-16,Chowdavaram, Guntur from  13-09 -19  to 14-09-19
A.Kavya 180010053 BT II
D.Meghana 170050021 ECM III
D.Keerthika 170050090 ECM III
B.Sireesha  190070010 ME I
P.Poojitha 170030973 CSE III
N.Gladin 180541220 BBA II
G.Bhumika 180040478 ECE II
P.Sravya 170010052 BT III
A.Tejasri 180031342 CSE II
K.Varsha 170030507 CSE III
5 P.Aditya Sai Ram 160040679 ECE IV Karate - Kumite III 2nd National Invitational Karate Championship 2019 held at Swarna Bharathi Indoor Stadiu,, Visakhapatnam, A.P from 14-12-2019 to 15-12-2019. 
6 T.Rajesh 180031485 CSE II Kho-Kho(Men) I WISHV 2K19 Techno Managerial Fest held at NRI Institute of Technology Visadala Post, Medikonduru Mandal, Guntur from 13-12-2019 to 14-12-2019
S.Vamsi 170031156 CSE III
P.Sailesh 180040658 ECE II
KMB Shankar 160030737 CSE IV
S.Kumar Sai 160050195 ECM IV
P.Ram Sai 160050162 ECM IV
L.Yeshwanth 180040578 ECE II
J.Gopi Krishna 180040536 ECE II
K.Sainadh 170040442 ECE III
P.V.Lokesh 190060016 ECE I
B.Tarak Ram 160030133 CSE IV
K.Rajesh 190070042 MECH I
7 P.Aditya Sai Ram 160040679 ECE IV Karate - Kumite I National Open Karate Championship 2019 held at Sri Rama Krishna Hindu Highschool Auditorium,, Amaravati, Guntur Dist A.P on 08.12.19. 
8 K.Srinath 170010056 BT III Table Tennis(Men) II GUSTO 2K19-20-GITAM National Sports Fest organized by Gitam University held at Hyderabad from 27.12.19 to 28.12.19
B.Revanth 170020121 CE III
Ch.Jithendra 160020139 CE IV
G Vishnu Chander 190030451 CSE I
9 P.Poojitha 170030973 CSE III Throw Ball(W) I GUSTO 2K19-20-GITAM National Sports Fest organized by Gitam University held at Hyderabad from 27.12.19 to 28.12.19  
K.Varsha Reddy 170030507 CSE III
A.Tejasri 180031342 CSE II
MD Arshia 190040333 ECE I
Y.Vaishnavi Bhavya 170031450 CSE III
Y Sowjanya 190031537 CSE I
K Siva swathi 190040262 ECE I
K.Krishna Sri 170030647 CSE III
A.Kavya sri 180010053 BT II
D.A.S.Meghana 170050021 ECM III
G.Bhoomika 180040478 ECE II
10 M.Swetha 190170028 BCA I Volley Ball(W) II GUSTO 2K19-20-GITAM National Sports Fest organized by Gitam University held at Hyderabad from 27.12.19 to 28.12.19
K.Lavanya 190170020 BCA I
R.Sri lekha 170031115 CSE III
P.Poojitha 170030973 CSE III
V.Tejaswini 180030728 CSE II
G.Sreevidya 180031086 CSE II
P.Mahitha 180030250 CSE II
K.Sravya 190031539 CSE I
P.Priyanka 180040616 ECE II
A. Bhavani 180010101 BT II
KB Sruthi 180030189 CSE II
11 N V S Keerthika Dulam 170050090 ECM III Basket Ball(W) I GUSTO 2K19-20-GITAM National Sports Fest organized by Gitam University held at Hyderabad from 27.12.19 to 28.12.19
Phavethra S 180010009 BT II
B Amrutha Vani 180040498 ECE II
A Radha Sneha Lakshmi  180030939 CSE II
Bathula Sahithya  180031153 CSE II
Ravella Sai Sri  170031108 CSE III
Tinnavalli Deepika  170031292 CSE III
Rupa Ramya Sri G  180031165 CSE II
J Vadhuka  160010168 BT IV
 Lahari  190040548 ECE I
S Tejaswi  160031312 CSE IV
12 A.Bhargava Prasanna Kumar 190040027 ECE I Kumite II 1st National 2020 Karate Championship held at Mahalakshmi Gopalaswamy Function Hall, Central AC, Tangellamudi, Chintalapudi road, Pushpaleela nagar, Eluru on                   05-01-2020
13 D.Manikanta 190040308 ECE I Shotput I “Yuvtarang - A National Level Youth Festival”  organized by Vignan University, Visakhapatnam from 11.01.2020 to 12.01.2020
14 D.Manikanta 190040308 ECE I Discus Throw I
15 R.Anvesh 160041025 ECE IV 200 mt Running III
16 R.Anvesh 160041025 ECE IV 400 mt Running III
17 R.Anvesh 160041025 ECE IV 800 mt Running III
18 B.T.Ram Kumar 160030133 CSE IV Kho-Kho(Men) I “Yuvtarang - A National Level Youth Festival”  organized by Vignan University, Visakhapatnam from 11.01.2020 to 12.01.2020
S.Kumar Sai  160050195 ECM IV
N.Sravan Kumar  160040606 ECE IV
S.Vamsi  170031156 CSE III
K.Sainath  170040442 ECE III
L.Yaswanth  180040578 ECE II
J.Gopi Krishna  180040536 ECE II
T.Rajesh  180031485 CSE II
P.Madhuram 9 180070107 MECH II
B.Venkatesh 180040676 ECE II
K.Rajesh  190070042 MECH I
P.V.Lokesh 190060016 EEE I
19 P.V.Lokesh 190060016 EEE I 1500 mt Running II “Yuvtarang - A National Level Youth Festival”  organized by Vignan University, Visakhapatnam from 11.01.2020 to 12.01.2020
20 P.V.Lokesh 190060016 EEE I 5 KM Marathon I
21 K.Rajesh 190070042 MECH I 5 KM Marathon II
22 K.Rajesh 190070042 MECH I 1500 mt Running III
23 J.Abhishek 170030466 CSE III Roller Sports-Inline Hockey(Senior Men)

II

57th National Roller Skating Championship to be held at Visakhapatnam, Andhra Pradesh, India from 18-12-2019 to 24-12-2019 
24 B. Sri Vidya 190541276 BBA I Roller Sports-Road 100 Mts III 57th National Roller Skating Championship to be held at Visakhapatnam, Andhra Pradesh, India from 18-12-2019 to 24-12-2019 
25 B. Sri Vidya 190541276 BBA I Roller Sports-500 Mts II
26 B. Sri Vidya 190541276 BBA I Roller Sports Road I Lap I
27 B. Sri Vidya 190541276 BBA I Roller sports Rink-1000mts

III

28 Manikanta.D 190040308 ECE I Shotput

I

ARENA 2020 National level sports fest  held at Bits Pilani Hyderabad Campus.from 23.01.2020 to 26.01.2020
29 R.Anvesh 160041025 ECE IV 400 Mt Running I
30 K.Sainath 170040442 ECE III Kho-Kho(Men) I ARENA 2020 National level sports fest held at Bits Pilani Hyderabad Campus.from 23.01.2020 to 26.01.2020
P.Madhuram 180070107 MECH II
T.Rajesh 180031485 CSE II
L.Yaswanth 180040578 ECE II
B.T.Ram kumar 160030133 CSE IV
S.Vamsi- 170031156 CSE III
Ch.Poorna sai  170030231 CSE III
J.Gopi krishna  180040536 ECE II
P.Sailesh  180040658 ECE II
P.V.Lokesh  190060016 EEE I
K.Rajesh  190070042 MECH I
K.M.B shankar  160030737 CSE IV
S.Kumar sai   160050195 ECM IV
N.Sravan kumar 160040606 ECE IV
31 D.Meghana 170030315 CSE III Athletics 100 mts III Vignan Mahotsav 2020 National level Sports fest held at Vignan Deemed to be University Guntur .From 30-01-2020 to 01-02-2020
32 D.Meghana 170030315 CSE III Athletics-Long Jump III
33 Manikanta.D 190040308 ECE I Shotput I
34 D.Meghana 170030315 CSE III Athletics-200 Mts II
35 R.Srilekha 170031115 CSE III Athletics-4x100 Mts Relay II Vignan Mahotsav 2020 National level Sports fest held at Vignan Deemed to be University Guntur .From 30-01-2020 to 01-02-2020
D.N V S .Keerthika 170050090 ECM III
D.Meghana 170030315 CSE III
M.Harshitha 190541312 BBA        I
36 G.Pardhu siva sai Ram kumar 180040070 ECE II Teakwondo  U-80 kg I Vignan Mahotsav 2020 National level Sports fest held at Vignan Deemed to be University Guntur .From 30-01-2020 to 01-02-2020
37 M.Venkata Siva Gopi 190040321 ECE I Teakwondo  U-54 kg I
38 SNV.  Pavan 180070040 MECH II Teakwondo  U-74 II
39 S.Sridhar Reddy 190520045 B.COM  I Teakwondo U-63 II
40 S.Pavan Raja 190040454 ECE I Teakwondo U-58 II
41 M.Geeta 180570058 BA II Teakwondo U-62 Kg II
42 R.Jyothi Gamya 180570073 BA II Teakwondo U-57 II
43 D.Bindu Sai Lakshmi 180180002 B.PHARM II Teakwondo Above-73 Kg II
44 V.likhitha manogna 190550054 BBA-LLB I Teakwondo U-67 Kg II
45 A. R.Sneha  180030939 CSE II Basket Ball(W) II Vignan Mahotsav 2020 National level Sports fest held at Vignan Deemed to be University Guntur .From 30-01-2020 to 01-02-2020
S.Phavethra   180010009 BT II
B Amrutha vani  180040498 ECE II
B.Sahithya  180031153 CSE II
D N VS Keerthika  170050090 ECM III
Tinnavalli Deepika  170031292 CSE III
Alsd.Ruchita  170030019 CSE III
K.Anupoojitha  170040449 ECE III
46 R.Anvesh 160041025 ECE IV Athletics-400 mts  III Vignan Mahotsav 2020 National level Sports fest held at Vignan Deemed to be University Guntur .From 30-01-2020 to 01-02-2020
47 Anna Bhargav Prasanna Kumar 190040027 ECE I Karate - Kumite II Ist Inter State invitational Karate-Do championship-2020 at Rotary club Bapatla,Guntur Dist on 9-02-2020
48 Dulipalli Bala Chandra Prasad 194240001 MA English I Chess

III

1st All India Mastanaiah Open Chess Tournament held at KLR Function hall Buchireddy Palem Nellore Dist Andhrra Pradesh from 8-02-2020 and 9-02-2020.
49 T.Vedagana 180570081 BA II Taekwondo -59 kgs

I

South India Open Taekwondo Championship 2020 held at Indoor stadium , ananthapuramu, Andhra Pradesh on 09-02-2020
50 D.Bindu Sai Lakshmi 180180002 B.PHARM   Taekwondo -81 kgs

I

51 M.Geeta 180570058 BA II Taekwondo -55.5 kgs

I

52 B.Shirisha 190070010 MECH I Taekwondo -58.9 kgs II
53 M.V.Siva Gopi 190040321 ECE I Taekwondo -54 kgs II
54 S.Sridhar Reddy 190520045 B.COM  I Taekwondo -59-63 kgs II
55 S.Pavan Raja 190040454 ECE I Taekwondo -54-58 kgs II
56 R.Jyothi Gamya 180570073 BA II Taekwondo -54.3 kgs III
57 S.N.V Pavan 180070040 MECH II Taekwondo -74-78 kgs III
58 G.Pardhu sai sivaramkumar 180040070 ECE II Taekwondo -69-74 kgs I
59 Poojitha.P 170030973 CSE III Throw Ball(W) II Koneru Lakshmaiah Memorial Trophy 2020 held at KL(Deemed to be University), Vaddeswaram, Guntur, Andhra Pradesh from 07-02-2020 to 08-02-2020
Rishitha 190040459 ECE I
Teja Sri 180031342 CSE II
Bhoomika 180040478 ECE II
Sravya Polina 170010052 BT III
Gladin John 180541220 BBA III
Vaishnavi Bhavya 170031450 CSE III
Arshia 190040333 ECE I
K.Varsha Reddy 170030507 BT III
K.Krishna  170030647 CSE III
A.Kavya Sri 180010053 BT II
D,Meghana 170050021 ECM III
60 K.Seetharam 160040359 ECE IV Volley Ball(M) II Koneru Lakshmaiah Memorial Trophy 2020 held at KL(Deemed to be University), Vaddeswaram, Guntur, Andhra Pradesh from 07-02-2020 to 08-02-2020
S.Srinivas 170040827 ECE III
G.Pavan kumar 160041045 ECE IV
D.Rahul 170030290 CSE III
P.Kasulu 170040643 ECE III
M.Aditya 190040319 ECE I
MSK Naidu 170030850 CSE III
V.Sudheep 160040914 ECE IV
M.Keerthan 170010018 BT III
Ch.Kiran 180031321 CSE II
A.Sai riteesh 190030080 CSE I
Bharat 170040813 ECE III
Sk.Khalik Meera 190031494 CSE I
61 D.Manikanta 190040308 ECE I Shotput II Koneru Lakshmaiah Memorial Trophy 2020 held at KL(Deemed to be University), Vaddeswaram, Guntur, Andhra Pradesh from 07-02-2020 to 08-02-2020
62 R.Anvesh 160041025 ECE IV 100 mt Running III
63 R.Anvesh 160041025 ECE IV 400 mt Running III
64 M.Sai Harshitha 190541312 BBA        I Shotput III
65 D.Meghana 170030315 CSE III 4x100 Mts Relay I
R.Sri lekha 170031115 CSE III
N VS Keerthika dulam 170050096 ECM III
M.Harshitha 190541312 BBA        I
66 Vignesh Raman 170031396 CSE III Badminton Men (Singles) II
67 P.Vijay Sai Reddy 170031010 CSE III Badminton Men (Singles) III
68 Vignesh Raman 170031396 CSE III Badminton Men (Doubles) II
P.Vijay Sai Reddy 170031010 CSE III
69 Elvis alvis michael 170550052 BBA-LLB II Football (Men) I SRM AP National Level Sports Fest  held at SRM University Andhra Pradesh from 15-02-2020to 16-02-2020
HT shreyas 170070250 ME III
Said suleiman 180550051 BBA-LLB II
Francis bett 180189001 B-PHARM II
Joachim sulle 180180020 B. PHARM II
P.sandeep raj 180570070 BA II
Eugene lawrence 180180050 B.PHARM II
K.Govind kumar 180070168 ME II
Aboubakar-omar 190181021 B-PHARM I
Ally suleman hamed 190520064 B.COM I
Mouafag 190170078 BCA I
Mohammed albashir 182061013 M.TECH II
Anthony luka 170550090 BBA-LLB III
Dagnew yigzaw 17080040 B-PHARM III
David mwaliego 180180054 B-PHARM II
Albert 180541327 BBA II
Kelvin nyaema 180189006 B-PHARM II
70 K.Sai kowshik 170050067 ECM III Basketball (Men) I SRM AP National Level Sports Fest  held at SRM University Andhra Pradesh from 15-02-2020to 16-02-2020
V.Akhil 170070003 MECH III
S.Sai krishnan 170080005 PE III
Tresor 180180028 PHARMACY II
G.Venkata sai kumar 170040246 ECE III
M.Harshavardhan 170040585 ECE III
M.Bipin chandra 170040543 ECE III
K.Vineel 190551004 LLB I
M.Govardhan 170060013 EEE III
M.Tejaswi 182510028 MBA II
Bhuvan 190050027 ECM I
71 Gladin John 180541220 BBA II Throwball (Women) I SRM AP National Level Sports Fest  held at SRM University Andhra Pradesh from 15-02-2020to 16-02-2020
K.Krishna Sri 170030647 CSE III
A.Kavya Sri 180010053 BT II
Arshia 190040333 ECE I
Poojitha.P 170030973 CSE III
Vaishnavi Bhavya 170031450 CSE III
S.Supriya 180541075 BBA II
 D.Keerthika 170050090 ECM III
K.Varsha  170030507 BT III
72 B. Sri Vidya 190541276 BBA I Road-1-Lap speed Skating I All India Inter University Roller Sports Men and Women Tournament 2019-20 held at R I M T University, Punjab, India.      from 11-02 2020 to 14-02- 2020 
73 B. Sri Vidya 190541276 BBA I 100 MTS Roller Sports I
74 Abdul Kareem 160070001 MECH IV Cricket ( Men) II 1st National 9 A-Side Cricket Cjampionship-2020 held at Mother Khazani convent school,Mungesh Pur,Delhi from 26th to 29th January-2020.
Sk.Abid 160031260 CSE IV
Y.Rahul 160031523 CSE IV
B.Vamsi 160030185 CSE IV
Md.Hayazi 170060072 EEE III
Sk.Hafeez 170070180 MECH III
G.Siva Sushanth 180070231 MECH II
Y.Harsha 160050230 ECM IV
M.Kalyan 190031110 CSE I
Sai Nithin Kumar 190040691 ECE I
P.Siva Ganesh 190050048 ECM I
75 P.Madhuram 180070107 MECH II Kho-Kho(Men) I Guntur Engineering College National  Level Fest GNAAN-2020 held at Guntur Engineering College,Guntur from 18-02-2020 to 19-02-2020
T.Rajesh 180031485 CSE II
L.Yaswanth 180040578 ECE II
B.T.Ram kumar 160030133 CSE IV
S.Vamsi 170031156 CSE III
Ch.Poorna sai 170030231 CSE III
J.Gopi krishna 180040536 ECE II
P.Sailesh 180040658 ECE II
K.M.B shankar 160030737 CSE IV
S.Kumar sai 160050195 ECM IV
P.Ram Sai 160050162 ECM IV
B.Venkatesh 180040676 ECE II
P.Nagarjuna 160050167 ECM IV
76 K.Seetharam 160040359 ECE IV Volleyball (Men) III VNR VJIT  Twelth Indian Open Inter Engineering Collegiate sports fest 2020  from 26th to 27th  February 2020 at VNR Vignana Jyothi Institute of Technology-Hyderabad.      
S.Srinivas 170040827 ECE III
G.Pavan kumar 160041045 ECE IV
D.Rahul 170030290 CSE III
P.Kasulu 170040643 ECE III
P.V.V Satya Prasad 180031019 CSE II
V.Sudheep 160040914 ECE IV
M.Keerthan 170010018 BT III
Ch.Kiran  180031321 CSE II
MSK Naidu 170030850 CSE III
P.Ajay Babu 170020117 CE III
M.Aditya 190040319 ECE I
77 P.Ram Sai 160050162 ECM IV Kho-Kho(Men) I VNR VJIT  Twelth Indian Open Inter Engineering Collegiate sports fest 2020  from 26th to 27th  February 2020 at VNR Vignana Jyothi Institute of Technology-Hyderabad.      
KMB.Shankar 160030737 CSE IV
S.Kumar sai 160050195 ECM IV
P.Sailesh 180040658 ECE II
K.Sainath 170040442 ECE III
L.Yaswanth 180040578 ECE II
J.Gopi krishna 180040536 ECE II
P.Nagarjuna 160050167 ECM IV
S.Vamsi 170031156 CSE III
B.Taraka Ram kumar 160030133 CSE IV
K.Rajesh 190070042 MECH I
78 A Radha  180030939 CSE II Basketball (Women) II VNR VJIT  Twelth Indian Open Inter Engineering Collegiate sports fest 2020  from 26th to 27th  February 2020 at VNR Vignana Jyothi Institute of Technology-Hyderabad.      
Phavethra  180010009 CSE II
sai sri 170031108 CSE III
Sushma 170030782 CSE III
B Amrutha  180040498 ECE II
 Keerthika  170050090 ECM III
Vadhuka 160010168 BT IV
79 K.Dinesh Vardhan 180040667 ECE II Kabaddi(Men) I “VNR VJIT  Twelth Indian Open Inter Engineering Collegiate sports fest 2020  from 26th to 27th  February 2020 at VNR Vignana Jyothi Institute of Technology-Hyderabad.      
M.Rohith Babu 160040535 ECE IV
T.Dinesh  180040164 ECE II
Pavan  180040729 ECE II
.Narayana 190040250 ECE I
 Pavan kumar 180040554 ECE II
Trinad 190030484 CSE I
B.Avinash 1900302113 CSE I
T.Gokul 190031637 CSE I
N D Harish 160030965 CSE IV
80 D.Manikanta 190040308 ECE I Shotput I “VNR VJIT  Twelth Indian Open Inter Engineering Collegiate sports fest 2020  from 26th to 27th  February 2020 at VNR Vignana Jyothi Institute of Technology-Hyderabad.      
81 D.Manikanta 190040308 ECE I DiscusThrow I
82 R.Anvesh 160041025 ECE IV 200 Mts II
83 R.Anvesh 160041025 ECE IV 400 mts  II
84 R.Anvesh 160041025 ECE IV 800 mt Running III
85 R.Anvesh 160041025 ECE IV Long Jump III
86 R.Anvesh 160041025 ECE IV 4x100 Mts Relay III “VNR VJIT  Twelth Indian Open Inter Engineering Collegiate sports fest 2020  from 26th to 27th  February 2020 at VNR Vignana Jyothi Institute of Technology-Hyderabad.      
N.D.Harish 160030965 CSE IV
Pavan 180040554 ECE II
B.Taraka Ram Kumar 160030133 CSE IV
87 D.Meghana 170030315 CSE III Athletics-100  Mts II “VNR VJIT  Twelth Indian Open Inter Engineering Collegiate sports fest 2020  from 26th to 27th  February 2020 at VNR Vignana Jyothi Institute of Technology-Hyderabad.      
88 .Meghana 170030315 CSE III Athletics-200 Mts II
89 D.Meghana 170030315 CSE III Long Jump II
90 D.Meghana 170030315 CSE III 4x100 Relay I
R.Sri lekha 170031115 CSE III
S.Phavethra  180030939 CSE II
N VS Keerthika  170050096 ECM III
91 N VS Keerthika  170050096 ECM III DiscusThrow II “VNR VJIT  Twelth Indian Open Inter Engineering Collegiate sports fest 2020  from 26th to 27th  February 2020 at VNR Vignana Jyothi Institute of Technology-Hyderabad.      
92 N VS Keerthika  170050096 ECM III Long Jump I
93 N VS Keerthika  170050096 ECM III Athletics-100 Mts I
94 N VS Keerthika dulam 170050096 ECM III ShotPut I
95 K.Seetharam 160040359 ECE IV                     Volleyball(Men) I Technotsav 2k20 organized by MVR College of Engineering and Technology held on28-02-2020 to 29-02-2020.
S.Srinivas 170040827 ECE III
G.Pavan kumar 160041045 ECE IV
P.Kasulu 170040643 ECE III
V.Sudheep 160040914 ECE IV
M.Keerthan 170010018 BT III
MSK Naidu 170030850 CSE III
P.Ajay  170020117 CE IV
D.Rahul 170030290 CSE III
96 K.Rajesh 190070042 MECH I Kho-Kho (Men) I UDGHOSH-20 National level Sports Fest held at Chalapati Institute of Technology Guntur from 06-03-2020 to 07-03-2020
P.V.Lokesh 190060016 EEE I
P.Ram Sai 160050162 ECM IV
KMB.Shankar 160030737 CSE IV
S.Kumar sai 160050195 ECM IV
P.Sailesh 180040658 ECE II
K. Sainadh 170040442 ECE III
L.Yaswanth 180040578 ECE II
J.Gopi krishna 180040536 ECE II
T.Rajesh 180031485 CSE II
P.Madhuram 180070107 MECH II
97 R. Sreelekha 170031115 CSE III Kho-Kho (Women) I UDGHOSH-20 National level Sports Fest held at Chalapati Institute of Technology Guntur from 06-03-2020 to 07-03-2020
D. Meghana 170030315 CSE III
P.Poojitha 170030973 CSE III
P. Kusuma  samlitha 170040657 ECE III
K. Sireesha 180570039 BA II
A.Anusha 180550001 BBA II
Y. Bhanusree  190030157 CSE I
K.Siva swathi 190040262 ECE I
B S M. Bhavana 190030224 CSE I
D.Alekhya 190030395 CSE I
98 D.Meghana 170030315 CSE III  100 mts  I UDGHOSH-20 National level Sports Fest held at Chalapati Institute of Technology Guntur from 06-03-2020 to 07-03-2020
99 R.Sri lekha 170031115 CSE III  100 mts  II
100 D.Meghana 170030315 CSE III  200 mts  I
101 R.Sri lekha 170031115 CSE III  shotput II
102 B.Taraka Ram Kumar 160030133 CSE IV                 100 mts II
103 N.V.S.Keerthika 170050090 ECM III Targetball (Women) II All India Inter University Target Ball (Women) Tournament 2020  held at KL(Deemed to be  University) Guntur.  from 04-03-2020 to 05-02-2020 .
A.Radha Sneha Lakshmi 180030939 CSE II
S.Phavithra 180010009 BT II
D.Lahari 180031282 CSE II
E.Namrutha 180031063 CSE II
B.Jyothi 180030707 CSE II
M.Mallika 180031323 CSE II
K.Neelima 170040441 ECE III
K.Anupoojitha 170040449 ECE III
A.Ruchitha 170030019 CSE III
M.Shravani 180031213 CSE II
Mounika 170040956 ECE III
Chandana 170040437 ECE III
K.Shivani 180031196 CSE II
104 B.Teja 190040061 ECE I Cricket ( Men) III 1st National 9 A-Side Cricket Cjampionship-2020 held at Mother Khazani convent school,Mungesh Pur,Delhi from 26th to 29th January-2020.
D.Nikhilesh Naidu 180070144 MECH II
Ch.V.Vamsi Krishna 180541282 BBA II
P.L.Anjan 170541225 BBA III
Akhil Sai S 180541324 BBA II
105 K.Rohith Varma 180570047 BA-IAS II Taekwondo U-68 kg I Vignan Mahotsav 2020 National level Sports fest held at Vignan Deemed to be University Guntur .From 30-01-2020 to 01-02-2020
State Level
S.No Name of the Student ID No Branch Year Event Place Date & Venue
1 M. Geeta  180570058 BA II Wushu 56 Kg I 6th A.P State Inter District Senior Wushu Championship 2019(Men&Women) held at B.R.Indoor Stadium,Guntur from              20-07-2019 to 21-07-2019 
2 R Jyothi Gamya 180570073 BA II Wushu 60 Kg III
3 K Naveen Kumar 180570050 BA II Wushu 56 Kg I
4 A.Prathap 170570002 BA III Wushu 70 Kg I
5 S.J.S Manikanta 160080020 PE IV Wushu 90 Kg I
6 A.Surya Koti Kiran 170030057 CSE  III Wushu-Tauol I
7 R Pravallika 170031126 CSE III Swimming - 50 mt Butter Fly II 5th A.P Senior Inter District Aquatic Championship 2019 held at Sir Vizzy Municipal Corporation Swimming Pool, Gandhinagar, Vijayawada on 04-08-2019
8 R Pravallika 170031126 CSE III Swimming - 200 mt Butter Fly II 5th A.P Senior Inter District Aquatic Championship 2019 held at Sir Vizzy Municipal Corporation Swimming Pool, Gandhinagar, Vijayawada on 04-08-2019
9 A.Bhargava Prasanna Kumar 190040027 ECE I Inidvidual Kata I 7th A.P State Tang Soo Do Championship 2019 held at Surya Kali Function hall Bapatla, Guntur District from 24-08-2019 to 25-08-2019
10 A.Bhargava Prasanna Kumar 190040027 ECE I Individual Sparing I 7th A.P State Tang Soo Do Championship 2019 held at Surya Kali Function hall Bapatla, Guntur District from 24-08-2019 to 25-08-2019
11 Ch.Naga Gopichand 160030261 CSE  IV Boxing 75-81kgs II 4th AP State Elite Men Boxing Championship 2019 held at Port Stadium, Visakhapatnam from 21-09-19 to 22-09-19
12 B.Sri Vidya 190541276 BBA I Roller Skating-Road 2 I RSFI AP State Roller Speed Skating Championship held at Visakhapatnam from 19-11-19 to 28-11-19
13 B.Sri Vidya 190541276 BBA I Roller Skating-Road 3 I RSFI AP State Roller Speed Skating Championship held at Visakhapatnam from 19-11-19 to 28-11-19
14 B.Sri Vidya 190541276 BBA I Roller Skating-Rink 5 I RSFI AP State Roller Speed Skating Championship held at Visakhapatnam from 19-11-19 to 28-11-19
15 B.Sri Vidya 190541276 BBA I Roller Skating-Rink 6 I RSFI AP State Roller Speed Skating Championship held at Visakhapatnam from 19-11-19 to 28-11-19
16 Y.Seyi Swathhy 190031782 CSE I Chess I 2nd State Level Open Chess Tournament hel at nandyal , Kurnool Dist from 30-11-19 to              01-12-19
17 Y.Seyi Swathy 190031782 CSE I Chess 8th AP State Level Open Chess Tournament (below 19years) held at Guntur Dist. from                18-01-2019 to 19-01-2019
District Level
S.No Name of the Student ID No Branch Year Event Place Date & Venue
1 R Pravallika 170031126 CSE III Swimming - 50 mt Free Style II Krishna District Aquatic Association 5th Senior National Swimming Championship held at Sir Vizzy Municipal Corporation Swimming Pool, Vijayawada on 07-07-2019
2 R Pravallika 170031126 CSE III Swimming - 200 mt Butter Fly I Krishna District Aquatic Association 5th Senior National Swimming Championship held at Sir Vizzy Municipal Corporation Swimming Pool, Vijayawada on 07-07-2019
3 R Pravallika 170031126 CSE III Swimming - 50 mt Butter Fly II Krishna District Aquatic Association 5th Senior National Swimming Championship held at Sir Vizzy Municipal Corporation Swimming Pool, Vijayawada on 07-07-2019
4 K.E.Manasa 160180051 B.Pharmacy IV Yoga I 44th Guntur District Yoga Sports Championship 2019 held at Guntur on 25-08-2019
5 M.Rama Koteswara Rao 160040549 ECE III Yoga I
6 V.Sri Manya 180030082 CSE II Yoga I
7 P.Haritha 190541121 BBA I Yoga II
8 P.Mounika 180030375 CSE II Yoga II
9 N.Siva Rama Krishna 190031154 CSE I Yoga III
10 M.Geetha 180570058 BA II Yoga III
11 K.Kusuma 180040508 ECE II Yoga IV
12 R.Jyothi Gamya 180570073 BA II Yoga VI
13 K.Sri Satyanjini 170030646 CSE III Yoga II
14 A.Avaneesh 180031205 CSE II Badminton- Men Singles III Amaravati Capital Badminton Championship 2019 held at JBS Badminton Academy , Vijayawada on 06-08-2019 and 07-08-2019
15 B.Sai Rohit 190031847 CSE I Badminton- Men Singles III
16 P.Vijay Sai Reddy 170031010 CSE III Badminton- Doubles III
17 B.Sai Rohit 190031847 CSE I Badminton-U-19 Boys Singles I
18 A.Avaneesh 180031205 CSE II Badminton-U-19 Boys Singles II
19 T.Yeswanth Balu 190070101 ME I Badminton-U-19 Boys Singles III
20 S.Md.Khaalid 190040474 ECE I Badminton-U-19 Boys Singles III
21 A.Avaneesh 180031205 CSE II Badminton-U-19 Doubles I
22 B.Sai Rohit 190031847 CSE I Badminton-U-19 Doubles I
23 S.Md.Khaalid 190040474 ECE I Badminton-U-19 Doubles II
24 T.Yeswanth Balu 190070101 ME I Badminton-U-19 Doubles II
25 Ch. Naga Gopichand 160030261 CSE  IV Boxing 81 kgs I Guntur District Boxing(M&W) Championship held at B.R.Stadium, Guntur on 15-09-2019
26 M.Geetha 180570058 BA II Boxing 69 kgs I
27 Mustafa Abhobakar Omar 190181021 B.Pharmacy I Boxing 69 kgs III
28 A.Prathap 170570002 BA III Boxing 75 kgs I
29 R.Jyothi Gamya 180570073 BA II Boxing 68kgs I
30 Y.Seyi Swathhy 190031782 CSE I Chess III Rehman Chess Academy Seniors & Juniors Dist. Open Chess Tournament held at Guntur on 03-11-19 
31 K Tanuja Sai Ram 180040480 ECE II Roller Skating - rink-2 I Krishna District Championship 2019 held at Vijayawada from 02-11-19 to 05-11-19 
32 K Tanuja Sai Ram 180040480 ECE II Roller Skating-rink-3 I Krishna District Championship 2019 held at Vijayawada from 02-11-19 to 05-11-19 
33 K Tanuja Sai Ram 180040480 ECE II Roller Skating-road I Krishna District Championship 2019 held at Vijayawada from 02-11-19 to 05-11-19 
34 Y.Seyi Swathhy 190031782 CSE I Chess III 1st Briliant Chess Academy Guntur District Open Tournament 2019 held at Hindu College of Engineering and Technology , Amaravati road, Guntur on 24-11-19

MEDALS WON BY OUR STUDENTS 2019-2020
LEVEL GOLD MEDAL SILVER MEDAL BRONZE MEDAL TOTAL MEDALS
INTERNATIONAL 2 0 4 0 6
NATIONAL 42 40 23 0 105
STATE 12 3 1 1 17
DISTRICT 14 8 10 2 34
TOTAL 70 51 38 3 162